Polski film. Te trzeba zobaczyć!

Dwie pozycje, za to jakie! Zestawienie: film polski

  1. Dziś stawkę otwiera „Ziemia Obiecana” (1974). Główną rolę zagrał zmarły w zeszłym roku (19 października 2020), wybitny polski aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. Muszę przyznać, że tą postacią polskiej kinematografii zainteresowałam się stosunkowo niedawno, kiedy przypadkiem trafiłam w telewizji na spektakl właśnie z jego udziałem, nazywał sie „Pracownia krawiecka”, niestety nie znalazłam go nigdzie w internecie, ale jeżeli wam się udało to serdecznie zachęcam to podzielenia się żródłem w komentarzu! #tylkolegalneżródła! Poniżej wklejam ciekawy wywiad z Pszoniakiem, opowiada tam trochę o Francji, trochę o Polsce i o domu.

Wojciech Pszoniak: Warszawa to jest miejsce, a nie miasto 

W każdym razie wprost zachwycił mnie swoją grą aktorską (Tak. Na prawdę nie wiedziałam wtedy kim jest) i zaczęłam szukać o nim informacji w internecie, zresztą jego życiorys jest naprawdę ciekawy, w latach 80 przeniósł się do Paryża, gdzie zaczął występować w teatrach m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot. W sztucew sztuce „Ludzie nierozumni są na wymarciu” w reżyserii Claude’a Regy wystąpił razem z Gerardem Depardieu i Danielem Olbrychskim. Zresztą o życiu Pszoniaka mogłabym zrobić cały osobny obszerny wpis, ten natomiast miał się skupiać na polskich filmach, które wg. mnie każdy powinien zobaczyć. No to już wiecie dlaczego warto zobaczyć ten. Lepiej „zareklamuje” go jednak Konrad Eberhardt w 1974 roku w „Kinie ” pisał tak oto:

„Ziemia obiecana” ukazuje nam kapitalizm nieucywilizowany, surowy, prawdziwszy, jakby będący emanacją samej zwierzęcej natury człowieka. Świat łódzkiego biznesu jest tak jawny i naturalny w swojej nikczemności, że aż – na zasadzie paradoksu – wydaje się światem, który w ogóle nie zetknął się z normami etycznymi, światem bez grzechu. Przez ten obszar mroku przechodzi jedyna smuga światła: przyjaźń łącząca Polaka, Żyda i Niemca. Ta przyjaźń i solidarność jest wyzwaniem rzuconym wilczemu stadu.”

Trzeba dodać, że Andrzej Wajda zrobił nową wersję „Ziemi obiecanej”, która powstała w 2000 roku.

2. Kolejna pozycja to oczywiście, także polski film „Mój Nikifor”. W tytułową rolę wcieliła się znana aktorka, Krystyna Feldman. Jest to opowieść o ostatnich latach życia Nikifora Krynickiego, malarza, będącego przedstwicielem prymitywizmu..  Ze względu na zaburzenia mowy i słuchu przez ponad połowę życia był uważany za niepełnosprawnego intelektualnie, wysiewany, prowadzący tułacze życie wygnaniec. Dopiero pod koniec jego prace zostały doceniony a on sam zyskał światowe uznanie jako malarz prymitywista.

depositphotos_43106119-stock-photo-monument-of-naive-painter-niki Polski malarzfor

Pomnik Nikifora Krynickiego we Lwowie

Na dzisiaj to tyle, bo przez „Ziemię obiecaną” wpis zrobił się już troche przydługi. Do zobaczenia niebawem!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *